Osteopatia

Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia, której głównym założeniem jest traktowanie organizmu ludzkiego jako integralnej całości, w której procesy są wzajemnie ze sobą powiązane. Osteopatia uznaje i akceptuje zależność pomiędzy ciałem, psychiką i umysłem zarówno w stanie określanym jako zdrowie jak i w stanie chorobowym. Traktuje ona ciało ludzkie jako całość zarówno w aspekcie strukturalnym jak i funkcjonalnym, zakłada ona, że organizm ludzki posiada zdolności do autoregulacji i przywracania homeostazy. Leczenie osteopatyczne jest więc ściśle powiązane z indukcją tychże mechanizmów.

Początki medycyny osteopatycznej sięgają roku 1874, kiedy to amerykański lekarz Andrew Taylor Still (1828-1912) zdefiniował osteopatię jako formę ulepszenia medycyny konwencjonalnej. W 1892 założył on pierwszą szkołę osteopatii American School of Osteopathy w Kirksville w Missouri. Aby lepiej zaznaczyć różnicę dzielącą ją od podstawowej koncepcji (doktryny lekarskiej), wyodrębnił tytuł, jakiego po ukończeniu szkoły używali jego uczniowie – D.O. (doktor osteopatii), a nie M.D. (doktor medycyny).

Całościowe podejście do ludzkiego organizmu, daje medycynie osteopatycznej niezwykle szerokie możliwości badania i leczenia. Korzystają z niej dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i sportowcy, w związku z różnorodnymi dolegliwościami:

• Bóle kręgosłupa: przeciążenia–rwa kulszowa–dyskopatia–wady postawy
• Bóle głowy: bóle przeciążeniowe–migreny–zawroty głowy–neuralgia nerwu trójdzielnego
• Bóle mięśni i stawów: bóle kolan, biodra lub barku–bolesny bark–
zamrożony bark–łokieć tenisisty, golfisty–zespół cieśni nadgarstka–drętwienie rąk, halluksy, ostrogi piętowe
• Urazy, stany pooperacyjne, stany pourazowe
• Zastoje limfatyczne: obrzęki kończyn–stany po amputacjach

• Zaburzenia trzewne: zespół jelita drażliwego–bóle żołądka–zaparcia–biegunki–wzdęcia–
refluks–zgaga–nietrzymanie moczu
• Stany chorobowe: astma–zapalenie zatok–nawracające infekcje–obniżona odporność–fibromialgia
• Ciąża i zaburzenia ginekologiczne: bóle u kobiet w ciąży–przygotowanie do porodu–niezdiagnozowane bóle w okolicy miednicy imitujące problemy ginekologiczne (wykluczone przez lekarza ginekologa)–bolesne miesiączki–endometrioza
• Dzieci: kolki–zaburzenia snu–asymetria–zaburzenia napięcia mięśniowego–zaburzenia rozwojowe–zaburzenia postawy ciała–skoliozy–stopy płaskie – koślawość kolan–klatka piersiowa kurza–klatka piersiowa lejkowata

Adres

Sarbka 14
64-700 Czarnków

Rejestracja

604 109 228

E-mail

biurorehabilitacja@wp.pl